Chcesz realizować swoje cele? Poznaj 3 niezbędne elementy, które pozwolą Ci osiągnąć to, co zaplanowałeś.

Czy miałeś kiedyś ważny cel, którego nie zrealizowałeś mimo świetnego planu działania i wiary w sukces?

Na początku była energia, entuzjazm i przekonanie na 100%, że chcesz go osiągnąć. Widziałeś korzyści i masę nowych możliwości jakie pojawią się, kiedy już go zrealizujesz. Jednak z upływem czasu motywacja spadła, zacząłeś odwlekać kolejne kroki lub po prostu zrezygnowałeś z realizacji swojego celu.

Jeśli to wszystko brzmi znajomo, to poniżej dowiesz się, dlaczego tak się dzieje oraz poznasz 3 elementy, które pozwolą Ci osiągnąć to, co zaplanowałeś.

Ukryta blokada – jedna rzecz, która powstrzyma Cię przed skutecznym działaniem

Ta ukryta blokada to akceptacja sytuacji w której teraz się znajdujesz.

Przykładowo: postawiłeś sobie za cel znalezienie nowej pracy, jednak obecną tolerujesz. Tak naprawdę możesz narzekać i być niezadowolony, jednak za bardzo Ci wygodnie, by ruszyć z miejsca. Odwlekasz, tłumaczysz się i czekasz na lepszy moment…

Problem w tym, że nie znajdziesz dla siebie wystarczających powodów, aby coś z tą sytuacją zrobić. Zabraknie Ci siły, by wytrwać w działaniu, bo wymaga ono wysiłku i wyjścia poza strefę własnego komfortu.

Jeśli poziom tolerancji się utrzyma i nie będzie gorzej, to znaczy, że więcej jest pozytywnych rzeczy niż tych negatywnych.  Znajdź jeszcze więcej pozytywów i ciesz się z tego co masz!

Jeśli chcesz skutecznie realizować swoje cele, musisz mieć dosyć sytuacji, w której się znajdujesz; odczuwać duży dyskomfort lub frustrację. Brak zgody na funkcjonowanie na obecnych zasadach uruchomi Cię do podjęcia działania.

3 niezbędne elementy, które pozwolą Ci osiągnąć to, co zaplanowałeś.

Klarowność celu i wizji

Trzymając się przykładu szukania nowej pracy. Kiedy już wiesz, że dłużej w niej nie wytrzymasz i jesteś gotowy na zmianę, musisz dokładnie doprecyzować czego chcesz. Zanim napiszesz CV zastanów się:

  • Jak ma wyglądać nowa praca? Czego po niej oczekujesz? Co ma być inne od poprzedniej?
  • Czym chcesz się zajmować?
  • Jaka odpowiedzialność i wynagrodzenie Cię interesuje? Jakie uprawnienia i obowiązki?
  • Jakie warunki pracy powinna spełniać?
  • Jakimi ludźmi chcesz się otaczać?
  • Gdzie chcesz pracować w sensie lokalizacji? W jak dużej firmie?
  • Jakie umiejętności chcesz w niej rozwijać?
  • Jakie swoje wartości chcesz w niej realizować?
  • Jak ta praca przybliży Cię do realizacji innych celów zawodowych? Jak wpisuje się w Twoją ścieżkę kariery?
  • Co powinna Ci umożliwić?

Znając odpowiedzi będziesz mógł skuteczniej zaplanować działania i upewnić się, że idziesz we właściwym kierunku.

Pierwszy krok

Pierwszy krok wydaje się czymś mało istotnym, jednak go nie lekceważ. Jego zrobienie może zadecydować o tym, czy w ogóle podejmiesz dalsze działania.

Spójrz na swój plan i sprawdź jakie emocje wywołuje. Pojawia się energia i ekscytacja czy strach i niepokój? Jeśli odczuwasz negatywne emocje, zastanów się skąd się biorą: ilość rzeczy do zrobienia jest przytłaczająca? Wydają się piekielnie trudne?  Zaczynasz myśleć: kiedy ja to zrobię? To skomplikowane! Nie znam się na tym. Nie dam rady.

Nasz mózg uwielbia prostotę, więc podziel plan na listę zadań, ustal priorytety  i zajmuj się nimi po kolei. Wykonaj swój pierwszy, mały krok! Ma być na tyle mały, żeby Cię nie przerażał. Jeśli go wykonasz z sukcesem, dostarczysz sobie dowodów, że dasz radę i wzbudzisz motywację do dalszego działania.

Jeśli nie akceptujesz swojej sytuacji, wiesz co chcesz mieć w zamian i masz jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć oraz wykonałeś już jakieś działanie w tym kierunku, zwiększasz swoje szanse, że Ci się powiedzie.

Spójność celu z Twoimi wartościami

Cel musi być spójny z tym, co jest dla Ciebie ważne; wtedy jego realizacja przychodzi z łatwością. Odczuwasz ogromną satysfakcję nie tylko z samego rezultatu, ale wszystkich działań, które prowadzą do celu. Nie musisz się zmuszać, szukać wymówek, gdyż to co robisz ma dla Ciebie SENS.

Jeśli działasz w niezgodzie ze sobą, jest bardzo prawdopodobne, że poddasz się kiedy tylko pojawią się pierwsze trudności. Jeśli nawet osiągniesz cel, nie będziesz odczuwać satysfakcji a poczucie szczęścia będzie chwilowe.

Sprawdź czy cel realizuje Twoje wartości i nie wynika z oczekiwań innych lub panującej mody.

Podsumowanie

Brak zgody na obecną sytuację to pierwszy warunek, aby skutecznie realizować cele.

Klarowna wizja, wykonany pierwszy krok oraz spójność celów z Twoimi wartościami to elementy, które pozwolą Ci osiągnąć to, co zaplanowałeś.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Powiadom mnie o nowych wpisach na blogu: